Školní rok začíná i v brzkovské malotřídce na Polensku

Školní rok začíná i v brzkovské malotřídce na Polensku

PRVNÍ úplný školní rok na nové škole dnes zahajuje také kantorka Zuzana Svobodová. Na malotřídní Základní škole v Brzkově u Polné působí teprve od února letošního roku. Foto: David Kratochvíl

1.9.2020 Aktuality/Komentáře (0), autor:

David Kratochvíl

Po dvouměsíčních letních prázdninách se dnes do škol po celé Vysočině nevrací jen žáci, ale také jejich učitelé. Nový školní rok 2020/2021 bude specifický pro učitelku Zuzanu Svobodovou (34) Letos přivítají jediného prvňáčka Celkem mají ve škole 11 dětí. Do malotřídní školy v Brzkově u Polné totiž nastoupila teprve v únoru letošního roku, takže jeho dnešní slavnostní zahájení vnímá podle svých slov o poznání intenzivněji.

Aby taky ne, když ví, že kvůli aktuálním opatřením souvisejících s pandemií koronaviru, ji čeká minimálně na přechodnou dobu výuka ve specifických podmínkách. „Když se připravujete na výuku, tak musíte vynechat skupinovou práci. Běžně je tu pět dětí. Lavice měly rozdělené tak, aby vzdálenost mezi nimi opravdu byla aspoň dva metry. Chodili jsme taky hodně ven. Jen první dvě hodiny žáci trávili ve škole,“ popisuje specifika z letošního jara kantorka.

Základní škola sídlí v centru obce ve stejné budově jako mateřinka. Žáci obou školních zařízení proto musí mít i samostatné vchody do objektu. „Dezinfekce, neustálé omývání rukou… To platí neustále. Co ale přinese nový školní rok, to zatím nevím. Předpokládám, že se ponese ve stejném režimu, jako jsme končili v červnu ten předchozí,“ říká na jeho startu kantorka malotřídní brzkovské školy. Původně se s rodinou chtěla o prázdninách vypravit k moři, ale nakonec zůstala s nejbližšími doma. Právě kvůli situaci s covid-19.

„Dovolenou jsme zrušili. Ne-myslím si, že v roce 2020, když je takováto situace, musíme mít odškrtnuto, že jsme byli u moře. Kdybych si ze zahraničí něco dovezla, ohrozila bych ostatní členy rodiny, proto jsme cestovali po Čechách,“ přibližuje.

Přidáno 13. 9. 2020, autor: Šárka Stejskalová